

Krepšinis – ne tik sportas, bet ir gyvenimo būdas, kuriame svarbus atsidavimas, disciplina ir nuolatinis tobulėjimas. Kalbiname trenerį Vytautą Žvirblį, kuris savo patirtimi dalijasi tiek aikštelėje, tiek už jos ribų. Jis pasakoja apie savo kelią krepšinyje, svarbiausius principus ugdant jaunus žaidėjus ir išskirtines pergales. Taip pat dalinasi patarimais, kaip įveikti iššūkius ir pasiekti aukštesnį lygį.
Kaip prasidėjo Jūsų kelias krepšinyje? Kas paskatino pradėti žaisti?
– Mano kelias krepšinyje prasidėjo dar vaikystėje, kai buvau maždaug 6–7 metų amžiaus. Pirmąją pažintį su šiuo sportu lėmė mano brolis – būtent jis mane nusivedė į pirmąją krepšinio treniruotę. Tai buvo pirmasis postūmis, kuris padėjo pamatus mano tolimesnei sportinei kelionei.
Kokie treneriai ar žaidėjai labiausiai įkvepė Jus siekti aukštesnio lygio?
– Nuo pat mažens mane žavėjo Šarūno Jasikevičiaus žaidimo stilius ir jo lyderystė aikštelėje. Stebėdamas jo pasirodymus, mokiausi suprasti krepšinį ir ugdžiau savo suvokimą apie šį sportą. Dabar, kai jis tapo treneriu, stebiu jo darbą iš kitos perspektyvos – tai ne mažiau įkvepia ir leidžia dar geriau suprasti šio amato subtilybes.
Rungtyniaujate ir mėgėjų lygose. Kuo šis hobis yra naudingas Jums kaip treneriui?
– Nors dalyvavimas mėgėjų lygose man yra tik hobis, jis suteikia daug naudos. Pirmiausia, tai būdas palaikyti fizinį aktyvumą ir mėgautis pačiu žaidimu, o ne tik treniravimu. Taip pat, būdamas aikštelėje kaip žaidėjas, galiu dar geriau suprasti įvairias rungtynių situacijas, jas analizuoti ir pritaikyti šias žinias treniruodamas savo auklėtinius.
Kaip apibūdintumėte savo treniravimo filosofiją? Kokių pagrindinių principų laikotės dirbdamas su jaunais krepšininkais?
– Pagrindinis mano treniravimo principas yra sunkus darbas ir visiškas atsidavimas treniruotėms. Esu įsitikinęs, kad tik nuoseklus darbas, noras tobulėti ir ryžtas leidžia pasiekti aukščiausių rezultatų. Taip pat ugdau savo auklėtinius ne tik kaip žaidėjus, bet ir kaip asmenybes – skatinu juos bendradarbiauti, gerbti vieni kitus bei visada siekti daugiau, nei atrodo įmanoma.
Ar yra specifinių metodų ar treniruočių, kurias taikote siekdami ugdyti talentingus žaidėjus?
– Nors nenaudoju vien tik specifinių metodų, visada akcentuoju pagrindinius krepšinio elementus, discipliną ir sporto kultūrą. Siekiu, kad vaikai tobulėtų tiek individualiai, tiek kaip komandos dalis, ugdydami taktinį mąstymą ir stiprius pagrindinius įgūdžius. Mano tikslas – suteikti jiems visas reikalingas priemones sėkmei aikštelėje ir už jos ribų.
Kaip sprendžiate iššūkius, kai jaunam krepšininkui trūksta motyvacijos ar pasitikėjimo savimi?
– Tokiais atvejais svarbiausia yra asmeninis pokalbis. Stengiuosi nuraminti jaunąjį žaidėją, paskatinti jį nenuleisti rankų ir susitelkti į nuolatinį tobulėjimą. Pabrėžiu, kad kiekvienas sportininkas susiduria su sunkumais, tačiau juos įveikus atsiranda naujos galimybės augti tiek sporte, tiek asmeniniame gyvenime.
Kaip vertinate KM „Perkūnas“ darbą ugdant jaunimą? Kuo ši krepšinio mokykla išsiskiria iš kitų?
– KM „Perkūnas“ išsiskiria tuo, kad, nepaisant ribotų atrankos galimybių, sugebame paruošti tiek individualiai stiprius žaidėjus, tiek sėkmingas komandas, pasiekiančias puikių rezultatų įvairiose varžybose. Mūsų darbas pagrįstas nuoseklia sistema, kuri padeda auginti talentingus ir drausmingus krepšininkus.
Kokias didžiausias pergales ar pasiekimus su savo komandomis laikote pačiomis svarbiausiomis?
– Negalėčiau išskirti vienos vienintelės pergalės, nes kiekvienas laimėtas čempionatas ar turnyras turi ypatingą reikšmę. Kiekviena pergalė atspindi komandų įdėtą darbą, pastangas ir augimą, todėl visos jos yra svarbios ir vertingos.
Koks buvo įsimintiniausias momentas Jūsų, kaip trenerio, karjeroje?
– Vienas svarbiausių momentų mano karjeroje – laimėtas Europos bronzos medalis su Lietuvos moterų kurčiųjų rinktine bei teisė dalyvauti 2025 metų kurčiųjų olimpinėse žaidynėse. Tai buvo ne tik didelis profesinis pasiekimas, bet ir ypatingai emocinga patirtis, patvirtinanti, kad sunkus darbas ir atsidavimas duoda vaisių.
Ką patartumėte jauniesiems krepšininkams, norintiems tobulėti ir siekti aukštesnio lygio?
– Mano pagrindinis patarimas – atkakliai dirbti ir pasinaudoti visomis įmanomomis galimybėmis papildomai treniruotis. Svarbu tikėti savimi ir pasitikėti treneriais, kurie siekia suteikti visas reikalingas žinias ir įgūdžius. Sporte, kaip ir gyvenime, nieko nepasieksi be nuoseklaus darbo ir užsispyrimo, todėl būtina išlikti kantriems, motyvuotiems ir nuolat kelti sau vis aukštesnius tikslus.